Seo

İnstagram SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram Seo İle İlgili İpuçları

Instagram SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram SEO nedir? sorusuna cevap verebilmek için ilk olarak SEO kavramının tam olarak ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. SEO ( Search Engine Optimization ) ‘’ arama motorları optimizasyonu ‘’ tabirine denk gelmektedir. 

SEO Bing, Google ve Yandex gibi büyük arama motorları içerisinde sıralama almanızı sağlayan bir metottur. Web sayfalarının çok sık bir şekilde kullandığı yöntemdir. Bununla beraber SEO bütün sosyal medya araçları adına da geçerlidir. Özellikle yerel aramalar içerisinde ‘’İstanbul Zeytinburnu Boyacı – Çilingir – Kadın Butik – Kasap’’ gibi kavramları görmüşsünüzdür. Bu tarz aramalar yaptığınız zaman Google içerisinde ilk sayfalarda Twitter, Facebook, Pinterest ve Instagram gibi platformların sıkça yer aldığını farketmişsinizdir.

Bir web sitesi kurduktan sonra siteye özgü SEO çalışması yapmak sizlerin için oldukça yüksek maliyetlere denk gelebilir. Çünkü DA / PA değerleri ‘’sıfır’’ ile başlar. İnde sayısı ‘’sıfır’’ ile başlar ve Alexa sıralaması ile milyonlarda olur. Sizin bu siteye içerik girmeniz ve siteyi tasarlatmanız oldukça yüksek maliyetlere denk gelebilir. Ayrıca birazdan bahsedeceğim linkleme çalışmasının yapılması gereklidir.

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

Instagram, dijital pazarlama alanı içerisinde kullanılabilecek en güçlü platformlardan birisidir. Bu sebepten dolayı da Instagram hesaplarınızı optimize ederek görünürlülüğünüzü arttırmanız oldukça önem arz etmektedir. Fakat Instagram hesaplarını arama motorları içerisine optimize etmeye çalışmak o kadar da kolay değildir. Bu durumun en temel sebebi ise Instagram platformu içerisinde yer alan resimlere herhangi bir indexleme işleminin yapılamamasıdır. Platform içerisinde profiller indexlenebilirken resimlerin indexlenmesi mümkün değildir. Şimdi ise Instagram platformu içerisinde SEO işlemleri nasıl yapılır, genel olarak bu konudan bahsedelim.

Hesabınızı Herkese Açık Bir Şekilde Ayarlayın

Instagram hesabı ilk açıldığı zaman herkese açık bir şekilde ayarlanmaktadır. Yani yapacağınız bütün paylaşımlar herkes tarafından görülebilir. Bu Instagram SEO adına istenilen bir olaydır. Yine de gizlilik ayarlarınızı kontrol ederek bir gözden geçirmenizde fayda vardır. Herhangi bir sorun bulunuyorsa, bu ayarları gerektiği zaman düzelterek görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Sosyal Profil Şeması Oluşturun

Google, schema.org kullanarak açmış olduğunuz profillerin sizlere ait olduğunu göstermenize olanak sağlamaktadır. Bu şekilde herhangi bir sosyal profil şeması oluşturabilirsiniz. Eğer bir bilgi kartı alırsanız da şirket bilgileriniz kartınızın hemen alt kısmında gösterilecektir. Bu durum da görünürlüğünüzü arttırabilecek başka bir unsur olacaktır.

Önemli Anahtar Kelimeleri Instagram Kullanıcı Adınızda Kullanın

Profil adınız içerisinde belirli bir anahtar kelimenin kullanılması, hesabınızı görünür kılmak için en etkili yollardan birisidir. Örneğin; X’in dükkanı tarzında değil de daha çok X’in Kırtasiye Dükkanı tarzında birkaç değişiklik yapabilirsiniz. Böylelikle vermiş olduğunuz hizmet hakkında çok daha fazla detay verebilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz anahtar kelimeler sayesinde de ziyaretçi toplayabilirsiniz.

Biyografinizi Anahtar Kelimeler Aracılığıyla Zenginleştirin ve Özelleştirin

Profiliniz içerisinde değişiklik yaparken biyografinin de optimize olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Instagram biyografisine meta açıklamalar tarzında 150 karakter limiti getirilmiştir. Etiketler kullanarak anahtar kelimelerinizi eklemeniz yararlı olacaktır. Bu etiketlerin tıklanabilir bağlantıları ile çok daha fazla kişiye erişim sağlayabilirsiniz. 

Biyografiler, HTML kodları ile işlenmektedir. Bundan dolayı arama motorları tarafından taranmaktadır. Durum böyle olunca etiketler dışında birkaç kelimenin daha bulunması çok iyi olacaktır. Ne hakkında paylaşım yaptığınızı ve kim olduğunuzu net bir biçimde ifade etmek zorundasınız. Aynı zamanda sitenizin URL’sinin de profiliniz içerisinde ekli olduğunu emin olun.

Görsel Açıklamalarına Önem Verin

Görsel açıklamaların başlık etiketi tarzındak görülmesi gerekmektedir. Görsel açıklamalarınıza önem vererek SEO bakımında yararlı bir işlem gerçekleştirebilirsiniz. Açıklamalarınızı anahtar kelimeleri içerek şekilde düzenleyin. Bu sayede görünürlüğünüzde bir artış görülecektir.

İnstagram Gönderilerinize Direkt Bağlanın

Instagram, SEO bakımından en önemli adımlardan birisidir. Instagram web uygulaması çok büyük bir ölçüde JavaScript kodları içerisinde gömülü şekilde oluşmaktadır. Bu durum da Google’ın bireysel olan gönderilerinize bağlı linklerin hiçbirini link olarak saymaması anlamına gelmektedir. Bireysel gönderilerinizi tanıtma işlemini yalnızca Instagram profilinizi tanıtarak gerçekleştiremezsiniz. Arama sonuçları içerisinde görünmek gibi bir hedefiniz varsa, direkt gönderiye gönderilecek bağlantılar kullanmanız gerekmektedir. Unutmayın, 

Instagram pek de SEO dostu platform değildir. SEO dostu bir platform olmadığı bilinse de bu ekstra adımlarla beraber görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz, SEO bakımında yararlı birkaç işlem yapabilirsiniz.

İnstagram İşletme Hesabını Seçin

Kişisel hesaplarınızdan farklı olarak, işletme hesapları kullanıcılarına yayın sonrası takipçi ve performans artışı ile alakalı analizler sunar. İş kullanıcıları, geleneksel olarak Instagram biyografisinden çok daha ayrı bir bölüm içerisinde çalışma saatlerine ve ofis konumuna sahiptir.

Instagram kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu en az bir tane markayı takip etmektedir. Bundan dolayı Instagram, işletme hesaplarının marka sahiplerine e-posta, doğrudan mesaj ya da SMS yoluyla mesaj gönderebilen iletişim düğmesine izin veriyor. Bu durum sosyal medya müşteri yardımını eskisinden daha kolay bir hale getirmektedir.

Basit bir şekilde söylemek gerekirse, Instagram İşletme hesabı, Instagram platformunda etkili bir sosyal medya oluşturma konusunda oldukça fazla esneklik sağlar. Belki de bu özelliğiyle rakipleri arasında en iyisidir. Çünkü mevcut Instagram hesapları yalnızca birkaç dokunuşla beraber kolay bir şekilde işletme hesabına geçilmektedir. Sizler de Instagram işletme hesaplarını seçerek SEO’ya fayda sağlar ve görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Instagram Seo Çalışmasına Neden Gerek Duyulur?

Instagram platformu şuan Türkiye içerisinde en çok ve en sık tercih edilen sosyal medya mecralarının başında geliyor. Birçok işletme müşterisi ve marka kitlesine Instagram hesapları üzerinden ulaşım sağlıyor ve satışlarını da bu uygulama sayesinde gerçekleştiriyor. Durum böyle olunca her sektöre olduğu gibi Instagram üzerinde de yoğun bir rekabetin söz konusu olduğunu görüyoruz.

2020 yılı Kasım ayı içerisinde Instagram yönetimi İngiltere, Kanada, İrlanda ve Amerika’nın içerisinde yer alan ülkeler için bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre altı ülke içerisinde İngilizce konuşan kişilerin yalnızca hashtag etiketi kullanarak değil, anahtar kelimeyle de içerik arayabileceğini paylaştı. Türkiye’de Instagram kullanıcıları adına anahtar kelime odaklı olan bir arama hizmeti faaliyetine girecek. Bu yüzden özgün ve kaliteli içerik üretmenin dışında anahtar kelime odaklı içerikler de kurumsallar profiller adına önemli bir hale gelecek.

Instagram üzerinde rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız anahtar kelime seçimi, etiket seçimi gibi pek çok konuda çalışmalar yürütmelisiniz. Böylece SEO bakımında güzel bir iş yapmış olursunuz.

Instagram SEO İle İlgili İpuçları

Instagram, günümüz koşulları göz önüne alındığı zaman Dünya üzerinden en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Durum böyle olunca Instagram SEO konusu da gündeme gelmiştir. İşletme hesaplarının satış yapabilmesi, daha fazla kişiye erişim sağlaması adına Instagram SEO çok önemlidir. 

Bu yazımız içerisinde sizlere Instagram SEO ile alakı bazı ipuçlarından bahsedeceğiz. Bu ipuçları ise aşağıdaki gibidir:

Kullanıcı Adı

Instagram kullanıcı adınızı içerisinde ‘’anahtar kelime’’ bulunması oldukça önemlidir. Alakasız isimler dışında istediğiniz kelimeyi içerecek kullanıcı adları almalısınız. İsminiz içerisinde uzmanlık alanınızı da belirtebilirsiniz. Prof. Dr. tarzında. Ancak alakasız isimleri kesinlikle kullanmayın. Bu tarzdaki kullanımlar marka bilinirliğine de ciddi zararlar verebilir.

Instagram Adı

Instagram adınız da yine hedeflediğiniz kelimeyi ya da markanızı içermelidir. Adınız içerisinde yer alan bütün kelimelerin aramalar üzerindeki rolü sanıldığından çok daha büyüktür. Elbette bu durum hakkında spam yapmayın!

Biyografi Kısmı

Biyografi kısmınızı elinizden geldiği kadar doldurmaya çalışın ve anahtar kelime açısından oldukça zengin bir hale getirin. Yaptığınızı işi anlaşılır, yalın ve sade bir halde anlatın. 150 karakter limiti bulunmaktadır.

Profilinizi Gizlemeyin

Gizlediğiniz profiller içerisinde yer alan videolara ya da resimlere ne kullanıcılar ne de arama motorları ulaşamaz. Bundan dolayı da profillerinizi herkese açık bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Fotoğrafların Optimizasyonu

Instagram videoların / fotoğrafların yer aldığı bir platformdur. Bu yüzden eklenecek fotoğrafların ve videoların da özenli bir şekilde seçilmesi gerekiyor. Gösterdiğiniz fotoğraflar hakkında anlatmak istediğini şeyi sade ve yalın bir şekilde gösterin. Yaptığınız ana işi fotoğraflar içerisinde diğer içeriklerle beraber karıştırmayarak göstermeye özen gösterin. Bu durumun en büyük nedeni ise Instagram platformu aynı Google gibi kendine özgü bir ‘’fotoğraf tanıma’’ teknolojisini kullanmasıdır. Bu sayede fotoğrafların ne ile ilgili olduğunu algoritma anlayabiliyor.

Siteniz Bulunuyorsa: Yapısal Veri

Eğer ki kendinize ait bir siteniz bulunuyorsa diye bu maddemizi yazıya ekledim. Sitenizin arama sonuçları içerisinde algoritmaların sitenizle ilgili sayfanızın alakasını anlamak ve arama sonuçlarında bilgi grafiklerin gözükmesi için yapılandırılmış veriler kullanabilirsiniz.

Alt Tag

Instagram platformu içerisinde fotoğraflarınıza, videolarınız alt tag ekleyebilirsiniz. Alt tag kullanımıyla beraber;

  • Instagram algoritmasına yardımcı olursunuz,
  • Resimleriniz ve videolarınız görsel arama sonuçları içerisinde üst sıralarda yer alabilir,
  • Görme engelli ziyaretçiler tarafından fotoğraflarınız anlaşılabilir.

Bu özelliği kesinlikle kullanın. Pek çok kişi hesapları üzerinde bunu kullanmıyor. Ancak Instagram SEO adına oldukça önemli bir konudur.

Hikayelere Link Ekleme

Hikayeleriniz içerisine link ekleyebilirsiniz. Ancak takipçi sayınızın minimum 10.000 olması, link eklemeniz açısından yararlıdır. Bu sayede hikayeler üzerinden, siteniz bulunuyorsa oraya trafik çekebilmek adına yardımcı olacaktır.

Hikayelerinize eğer takipçi sayınız 10.000’den fazla ise link ekleyebilirsiniz. Bu sayede hikayelerden, siteniz varsa oraya trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Hashtag Kullanımı

Ziyaretçiler Instagram üzerinde anahtar kelime yerine hashtag etiketi ile arama yapabilir. Bu hashtag etiketlerini verimli bir şekilde kullanırsanız sayfanız üzerinde ziyaretçilerinizi tutabilirsiniz. Bazı hashtag etiketleri banlamış olabiliyor. Bu duruma da dikkat etmelisiniz.

Ayrıca gönderin başına maximum 30 tane hashtag etiketi kullanabilirsiniz. Hashtag etiketini aşağıdaki gibi kullanmanızda fayda vardır:

  • Kitlenizi ilgilendiren hashtaglar yazın,
  • Kendi hashtag etiketinizi yaratın,
  • Fotoğrafınız ne konuda olduğunu anlatın,
  • Gerektiği zamanlarda konumunuz için etiketleri ekleyin,

İlişkilerinizi Geliştirin

Günden biraz daha fazla zaman ayırarak ( 1-2 saat ) alanınız üzerindeki diğer kişilerin gönderilerine de beğeni ya da yorum yapın. Bu durum etkileşimlerinizi arttırabilir. Instagram SEO’nuza katkı da sağlayabilirsiniz. Etkileşim ile alakalı tweet; hesabınızı geliştirmek için oldukça önemlidir.

Etiketleme

Fotoğraflarınıza alakalı olduğunuz hesapların bazılarını etiketleyebilirsiniz. Bir fotoğraf üzerinde ise en fazla 20 tane etiketleme yapabilirsiniz. Belirli bir konuda uzmanlaşmış bireyler bu konuda seçebilirsiniz. Gerçekten bu durumdan memnun kalan kişileri etiketleyin, spam yarak bu işlemleri yapmayın!

Hikayelerde Etiketleme Yapın

Eklenen hikayelere ilgili kişiler etiketlerseniz o kişilerde ilgili hikayeyi tekrardan başkalarıyla paylaşabilir. Bu durum eğer ki ilgili kişi sizin hikayenizi paylaşırsa etkileşim oranınızı büyük bir ölçüde arttırabilir. Hikayelerinizde zamanı iyi seçin ve kullanıcılarınızı bıktırmayın.

Yarışmalar & Ödüller

Yarışmalar yalnızca Instagram platforuma özgü değildir. Her platform üzerinde kullanılabilen harika bir pazarlama kaynağıdır. Yarışmaya kullanıcıları çekmek adına gerekirse biraz para harcamaktan korkmayın. Bu yarışmalar sizlere binlerce fazladan takipçi kazandırabilir. Yarışma sonucu ödülünüzü belirleyin ve kullanıcılarınızdan tam olarak ne yapmak istediklerinizi anlatın.

Yalnızca yarışma değil kura tarzındaki olaylar da bu işlemleri yapabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak adına çeşitli Instagram araçlarını ( yarışma, çekiliş vs. ) kullanabilirsiniz.

Hesap Satın Almak

Alakalı olduğunu düşündüğün bir hesabı satın almak adına tekliflerde bulunmayı düşünebilirsiniz. Instagram platformunda hesap satın aldığınız zaman benzer kitleleri de elinizin altında tutmuş olursunuz.

Reklamlar

Instagram’a reklam vermeyi asla göz ardı etmeyin. Hedef kitlenizi çok daha fazla büyütmeyi amaçlıyorsanız onlara kısa yollardan reklam vererek ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Mesajların Takibi

Takipçilerinizin mesajlarına mümkün oldukça cevap vermeye çalışın. Mesaj kutunuza binlerce mesaj gelebilir. Bu tür durumlarda yalnızca birkaç tanesi cevap vermeniz sayesinde onları dinlediğinizi göstermiş olursunuz. Özel yollarla gelen mesajları da bu şekilde düşünebilirsiniz.

Özgün Olun

Başkalarını taklit etmemenizde fayda vardır. Kendinize özgü bir tavrınız olsun. Bu gerek görseller gerekse de içerikler hakkında olabilir. Örneğin; takip ettiğiniz bir spor sayfası bulunuyor. Tamamen özgünlüğü koruyor ve sade. Başka herhangi bir sayfaya ihtiyaç duymuyorum tarzında olabilir.

Yeni Özellikleri Kullanın

Instagram SEO açısından önemli konulardan bir diğeride yeni özelliklerin kullanılmasıdır. 

Instagram tarafından kullanıma sunulmuş olan gerek yeni özellikleri gerekse de reklam materyallerini kesinlikle deneyin ve sonuçlarınızı ölçün. 

Instagram’dan Para Kazanmak Adlı konumuzu incelemek için: BurayaTıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu