İnstagram ve Para

Instagram’dan Para Kazanmak | Rehber Tadında Bir Yazı!

Instagram'dan Para Kazanma

Instagram’dan Para Kazanma Yolları

Bu tarz sorulara cevap bulacağınız A’dan Z’ye rehber olabilecek bir makale hazırladım. İnstagram’dan para kazanma ile ilgili aklınıza takılabilecek hemen hemen tüm soruların cevabı bu makalede kısa şekilde yer vermeye özen gösterdim. Bu arada çayınızı kahvenizi almadıysanız, makalemiz uzundur en azından bir suya ihtiyacınız olabilir. 🙂

Şimdi sırasıyla başlayabiliriz.

1. Instagram’dan Para Kazanmak Mümkün Mü?

İnstagram üzerinden para kazanmak tabii ki mümkün. İnstagram 2010 yılında kurulan bir sosyal ağdır. Yıllar geçtikte nesil değiştikçe herşeyde olduğu gibi instagramda da çok büyük değişiklikler oldu. Günümüzde sosyal medya üzerinden para kazanma ve internet üzerinden para kazanma her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Eğer instagramdan para kazanma konusunda kararlı ve istikrarlı bir şekilde ilerlemeyi düşünüyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Fakat bu geçici bir heves ise kısa bir süre sonra farklı arayışlara yönleneceğinizden şüpheniz olmasın. İnternetten para kazanılır mı? İnstagram’dan para kazanılır mı? İnstagramdan para kazananlar gerçek mi?  

İnstagramdan gerçekten hatrı sayılır paralar kazananların sayısı her geçen gün artmaktadır. 

Nasıl daha iyisini yapabilirim? Sorusuna cevabınız var ise hiç düşünmeden başlayın.

2. Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

İnstagram ile para kazanmak isteyen herkesin aklından geçen bir soru da “instagramdan para kazanmak için kaç takipçi gerekir?” sorusudur. Fakat bu sorunun net bir cevabı yoktur. İnstagramda youtube gibi para kazanmayı aktif etme diye bir durum yoktur.  İnstagramdan para kazanmak tamamen  sizin elinizdedir. 10 bin takipçiyle de 1 milyon takipçiyle de hatırı sayılır. Burada önemli olan paylaşımlarınızın influencer etkisi yaratıp yaratmadığıdır. Takipçileriniz size bağlı ise bunu nakite çevirmeniz kolaydır ve güzel paralar kazanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse,

10 Bin takipçili finansal içerikli bir sayfanız var. Bu sayfadan para kazanmak için alternatif yöntemler mevcuttur.

Bunlardan bazıları,

Referans link vererek para kazanma:

Sayfanıza internet sitesi ekleyerek referans müşterilerinizden para kazanabilirsiniz.

Niş bir kitle olduğu için sayfanın büyük bir çoğunluğu size duyduğu güven ile referans linkinize tıklayarak size referans tipine göre kısa orta ve uzun vadeli gelirler getirebilir.

Kendi Ürünlerinizi Satarak Para Kazanma:

Ya da 10 Bin takipçili kendi ürünlerinizi veya toptan aldığınız ürünleri sattığınız bir sayfanız olabilir. Bu durumda mağazanızda ürünlerinizi düzenli bir şekilde sergileyerek sattığınız ürünlerden güzel paralar kazanabilirsiniz.

Sayfanıza Reklam Alarak Para Kazanma:

Diğer bir seçenek ise daha yüksek takipçiye sahip instagram hesabınız var ise kaliteli ve etkili içerik paylaşımları yaparak etkileşiminizi artırabilirsiniz. Bu da size para olarak geri döner. Nasıl? dediğinizi duyar gibiyim. Sayfanıza reklam alarak tabii ki. İnstagramda reklam verenler reklam verdikleri sayfaların iyi etkileşim almasını isterler ve sayfanızın takipçi sayısı ve etkileşim oranları ile doğrudan orantılı olarak sayfanıza günlük, haftalık yada aylık olarak post, story yada post+story olarak belirlediğiniz fiyat üzerinden reklam alabilirsiniz.

3. İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram üzerinden para kazanmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan aklıma gelenleri aşağıda paylaşıyorum eğer sizin de farklı para kazanma yöntemleriniz var ise aşağıda yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bunlardan bazıları:

İnstagram’da mağaza açarak ve satışlar yaparak para kazanabilirsiniz.

Sayfanıza reklam alarak para kazanabilirsiniz.

Çekiliş yaparak para kazanabilirsiniz.

İnfluencer olarak para kazanabilirsiniz.

İnstagram Sayfaları alıp satarak para kazanabilirsiniz.

İnstagram’da Sponsorluk anlaşması yaparak para kazanabilirsiniz.

İnstagram’da Satış ortaklığı yaparak para kazanabilirsiniz.

4. İnstagram’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

İnstagram üzerinden yüksek miktarda paralar kazanmak mümkündür. Bu sizin istikrarlı bir şekilde devam edip etmediğiniz, ne sattığınız, nasıl bir hizmet verdiğiniz ile doğrudan orantılıdır.

İnstagram’dan para kazanmak için şu anda en popüler yöntemler mağaza açıp ürün satarak ayda 2-3 Bin tl hatta 10-15 Bin tl üzerinde para kazanan yüzlerce mağaza var. Bunun yanında Yüksek takipçili sayfalara sahip olan kişiler de aynı şekilde çok yüksek miktarlarda para kazanabiliyorlar.

Örnek vermek gerekirse, 1 Milyon takipçili bir hesap ayda 5-6 bin tl rahatlıkla kazanabilmektedir.

Mağazalardan örnek verecek olursak, organik 50 bin takipçi kitlesi oluşturmuş bir ayakkabı mağazası ayda 3-5 bin tl rahatlıkla kazanabilmektedir. Daha büyük sayfaların ne kadar kazanabileceğini az biraz tahmin etmişsinizdir diye umuyorum. Fazla bilinmeyen bu sektör tam zamanlı olarak yapılabilecek işler arasında yer alıyor.

 

5. İnstagram’da Ne Satabilirim?

İlk zamanlar sadece fotoğraf paylaşabildiğimiz instagram, şuanda içinde onlarca efekt ve uygulamasıyla hatta her geçen gün büyüyen mağaza sistemiyle içinde yüzbinlerce belkide milyonlarca mağaza bulunduran kocaman bir platform haline geldi ve milyonlarca insanın ana gelir kaynağı oldu. İnstagramda ne satılır? Diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. 

İnstagram’da Satılabilecek ürünlerden bazıları şöyle:

Ayakkabı satmak;

İnstagramda ayakkabı satmak güzel bir fikir fakat denenmesi gereken bir ürün olduğu için iyi düşünmenizde fayda var. Yine de oldukça popüler getirisi güzel bir sektör olan instagramdan ayakkabı satmakdır.

Kıyafet Satmak;

İnstagramdan kıyafet satmak yada elbise satmak diyebiliriz. Şu anda instagramda en çok takip edilen ve ilgi duyulan sektör dememizde bir sakınca yoktur. İnstagramdan elbise satmak güzel bir girişim olabilir.

Evcil Hayvan Ürünleri Satmak;

İnstagram üzerinden evcil hayvan ürünleri satmak son zamanlarda popülerliğini artıran başka bir sektördür. Hal böyle olunca hali hazırda yerel dükkanlar veterinerler vb. Sektörün içinde fiziksel mağaza sahibi olan bir çok esnaf da instagramda mağaza açarak satışlarını online ortama taşımaktadır. Kitlenizi oluşturduğunuz takdirde evcil hayvan ürünlerini satmak instagram üzerinden satış için mantıklı bir iş fikri olabilir.

Kozmetik Ürünleri Satmak;

İnstagramdan kozmetik ürünleri satmak özellikle bayan kitlesi olan sayfa sahipleri için vazgeçilmez bir sektördür. Şöyle ki internet üzerinden alışverişlerde bayanların erkeklerden daha çok alışveriş yaptığı anketler ile kanıtlanmış bir gerçektir. Eğer sizde instagramdan kozmetik ürünler satmak istiyorsanız önce online instagram mağazanızı açarak daha sonra takipçi kitlenizi artırarak başlayabilirsiniz.

Yöresel Ürünler Satmak;

Instagramda yöresel ürünler satmak, yöresel ürünlere bulunduğu bölgede ulaşamayanlar için ideal çözüm internetten sipariş vererek satın almaktır. Sizde yöresel ürünleriniz var ise instagramda mağaza oluşturarak potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarırsanız İnternetten para kazanmanın tadını çıkarabilirsiniz demektir. 🙂

Çanta Valiz Satmak;

İnstagramdan çanta, valiz, cüzdan gibi ürünler satmak yine güzel bir fikir olabilir. Eğer instagramdan ürün satış konusunda ciddi düşünceleriniz var ise malum sektöre ne kadar erken girerseniz o kadar hızlı büyüme şansınız vardır.

Takı & Aksesur Satmak;

İnstagramdan takı ve kişisel aksesuarlar satabilirsiniz. Aynı zamanda cep telefonu aksesuarlarını da bu sayfada satabilirsiniz. Trend olan ürünlerin yüksek aranma hacimleri vardır. Aynı zamanda sponsor reklam vererek gelirlerinizi reklam miktarınız ile doğru orantılı artırabilirsiniz.

6. İnstagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

İnstagram hesabı açın. İnstagram’dan satış yapmak için öncelikle bir instagram hesabınız olmalı. İnstagram hesabı açtıktan sonra mağazaya sahip olmalısınız. İnstagram’da mağaza açmak oldukça basittir. 

İnstagramda güven kazanabilmek için öncelikle kurumsal bir kimliğe sahip güven verici bir kullanıcı adı ve kaliteli profil oluşturmalısınız.

Takipçi sayınız düşük olursa güven problemi oluşabilir bunu önüne geçmek için organik takipçi satın almanız önerilir. Bu sayede takipçi sayınız hem yüksek hem de organik bir kitleniz olacaktır.

Vergi Mükellefi olun. Ne kadar da internetten satış yapsanız vergileriniz düzenli bir şekilde ödemelisiniz ve yasal bir iş yaptığınızın farkında olmalısınız.

Kargo anlaşması yapın. Eğer kargo anlaşmanız yoksa bu konuda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kargo gecikmesini müşterileriniz hiç sevmeyecektir. Bunu da dip not olarak ekleyelim.

Ürünlerinizi ekleyin. İnstagram sayfanıza sattığınız ürünleri detaylı ve kaliteli olarak fotoğraflarını çekerek güzel bir açıklama ve ilgili etiketler ile paylaşın. Bu kuralları tüm gönderileriniz için yapın.

Müşterilerinizle etkileşime girin. Etkileşimden kastım onlarla konuşun yorumlarını ve sorularını cevapsız bırakmamaya özen gösterin. Değerli olduklarını hissettirin.

Müşterilerinizin paylaştığı içerikler. Müşteri diyorum çünkü para ilişkisi varsa her zaman müşteridir. Eğer arada para ilişkisi yoksa o zaman bir kullanıcıdır. Neyse konumuza dönelim. Müşterilerinizin sizinle paylaştığı içerikleri kendi sayfanızda paylaşın onları etiketleyin. Bu mağazanızın güvenini artıracaktır.

Küçük sürprizler yapın. Müşterilerinize küçük sürprizler yapmayı ihmal etmeyin. Onlara çekilişler düzenleyin. Kampanyalar yapın. Gönderdiğiniz ürünlerde minik hediyeler ve iyi dileklerinizi sunan yazılar yazın ve kargolayın. Emin olun bundan hoşlanacaklardır.

7. İnstagram’da Etkileşim Nasıl Arttırılır?

İnstagram üzerinden etkileşim arttırmanın farklı yolları vardır. Kısaca onlardan popüler olanları şu şekildedir.

Hastag kullanımı doğru yapın. Rastgele ve sınırsız sayıda hastag kullanmak yerine hastag sayılarını yüksekse yanlış yoldasınız. Doğru hastag kullanımı için mevcut konu ile alakalı 5-6 adet hastag kullanmanız gayet yeterli olacaktır. Daha fazla hastag kullanımında hastag aramalarında spam olarak algılanır ve hiç bir şekilde gösterim alamaz.

Paylaşım zamanını iyi ayarlayın. Instagramda paylaşım zamanınız çok önemlidir. Bu her sayfa için aynı saatte paylaşım yapılır anlamına gelmez. Aksine her sayfa farklı saatlerde farklı etkileşim oranlarına sahiptir. Bu durumu deneme yanılma yolu ile test ederek size uygun en iyi paylaşım saatlerini bulabilirsiniz.  

Mesajlara cevap verin. Size gelen mesajları mümkün olduğunca yanıtlamaya özen gösterin. Takipçilerinizin profillerine girin onların gönderilerini beğenin. Takipçilerinizle konuşun ve onlarla etkileşime girin.

Yorumları yanıtlayın. Etkileşim arttırmanın bir diğer yolu ise yorumları takip edip gelen yorumlara cevap vermektir. Eğer etkileşim arttırmak istiyorsanız bunu yapmalısınız. Bu sayede takipçilerinizin de tekrardan yorum yapma ihtimalini arttırır.

Soru sorun, Anketler yapın. Takipçilerinize soru sorun. Onlara anketler yapın. Son zamanlarda anket yapmak etkileşimi büyük ölçüde arttırmaktadır.

İlgi çekici açıklamalar ekleyin. Paylaştığınız gönderilere ilgi çekici, yorum yaptırmaya teşvik eden, paylaşmaya teşvik eden açıklamalar yazın. Etkileşiminizin arttığını göreceksiniz. 

Bunları düzenli olarak yaparsanız sayfa etkileşiminiz ciddi manada artacaktır. 3-5 gün deneyip olmuyor diyerek bırakırsanız kaybeden taraf olursunuz. Bunu bu makaleyi hazırlayan olarak en başta biz istemeyiz.

Aklınızdaki farklı sorular için diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? Adlı konumuzu incelemek için: Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu