İnstagram Rehberi

Instagram 15 Adımda Keşfete Düşme

Instagram Keşfete Düşme Yolları

Instagram 15 Adımda Keşfte Düşme

İnstagram keşfete çıkmak, çeşitli etkenler ve ince ayrıntılara bağlıdır. Yorum sayıları, kaydetme, ilgi çekicilik üzerinedir. Bu yazımızda sizlere instagram keşfete nasıl çıkılır? Çıkmak için ne yapmalıyım? Keşfete düşme hilesi var mı? Üzere soruların karşılıklarını ayrıntılı araştırma yaparak verdik. Gelin başlayalım.

Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?

Instagram keşfete düşmek için en kolay sistemle ilgi cazibeli paylaşımlar yapılmalı. Yüksek takipçili aktif hesapların sizin paylaşımlarınıza etkileşim göstermesi, yani yorum yapması, gönderinizi beğenmesi, paylaşması vs. instagram keşfete düşmek için en büyük etkendir.

Bu taktikleri biraz da nasıl ve ne biçimde yapacağımıza dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin paylaşımdan çabucak sonra harekete geçmek üzere. Artık size biraz algoritmadan bahsedeceğim. Instagram algoritması gereği her kullanıcıyı test ediyor. O kullanıcının beğendiklerini, yorum attıklarını, kaydettiklerini keşfete çıkartıyor. Paylaşımların ne ile alakalı olduğunu anlayabiliyor. Beğendiği hesapların etkileşimlerini takip ediyor ve bu etkenlere nazaran keşfet ekranını düzenliyor.

Instagram’da İçerik Hazırlama

İçeriklerinizi İtina ile Hazırlayın. Hangi kategoride paylaşım yaptığınızın önemi yok. İçerikleriniz her halükarda dikkat çekici, kaliteli  olmalı ve insanları yönlendirmeli. Yani bir pazarlamacı yöntemiyle hareket etmelisiniz. Bu sayede keşfete nasıl düşülür sorusunun karşılığını vermiş olacaksınız.

İnsanları yönlendirmeden kastım, paylaştırmalı. Paylaşımı gören kişi arkadaşlarına da göndermek ya da yorumda arkadaşlarını etiketlemek istesin. Hatta siz insanları yorum yapmaya teşvik edecek açıklamalar ekleyin. Böylece keşfete düşmekten çok yeni takipçi alma ihtimaliniz ve instagramda keşfete düşme ihtimaliniz de artacaktır.

İçeriklerinizi Süsleyin

Instagram keşfette insanların ilgi alanlarıyla alakalı paylaşımlar gösteriyor. Zira instagram gelişmiş algoritması sayesinde paylaşımların ne ile alakalı olduğunu kolayca anlayabiliyor. Örneğin kedi fotoğrafları beğenen birisinin keşfette kedi paylaşımlarını görmesi gibi. Bundan dolayı içeriklerinize bu tarz benzer görseller ekleyebilirsiniz. Böylece kedi fotoğraflarını beğenen kullanıcılarda sizin paylaşımınızı görecektir.

Teşvik Edici Açıklamalar Ekleyin

Yaptığımız paylaşımların açıklama kısımlarını boş bırakmamaya dikkat edelim. İçerik ile alakalı insanları yorum yapmaya teşvik eden açıklamaya yazmaya özen gösterelim.

Örnek; “Elon musk, Tesla hisselerine ait bitcoinleri satmadığını açıkladı.” içeriğimiz bu olsun. Altına açıklama olarak; “Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” gibi insanları yorum yaptıracak açıklamalar eklemeliyiz. Ama Instagram’da keşfete çıkmak için açıklama kısmına etiket yazmamaya özen gösterelim. Ayrıntıları aşağıda anlatıyorum.

Etiket Kullanımına Dikkat Edin

Kendim test ederek deneyimlediğim bir yoldur ve etkileşimi epeyce arttırmıştır. Açıklama kısmına yazdığımız etiketleri instagram artık spam olarak algılayabiliyor. Yorum olarak paylaştığım etiketlerden daha çok erişim aldım. Denemenizi öneririm 🙂

Açıklama ya da yorum bölümüne Bütünüyle içerik ile ilgili etiketleri ekleyebiliriz. Ancak etiket sayınızı 3-5 ile limitli tutmakta fayda var. Fazlası sizi spam havuzuna gönderebilir. Emekleriniz boşa gidebilir.

Bazı keşfete düşmüş paylaşımlarda onlarca etiket görebiliriz. Bir çok sosyal medya instagram yöneticisi bunu onaylamıyor. Fakat siz yinede denemek isterseniz içinizde kalmasın deneyebilirsiniz. İlerleyen süreçte hesabınıza erişim engeli gelirse aklınıza geliriz diye umuyoruz. ?

Etiket konusunda sizlere ince ayrıntılar vermek istiyorum. İçeriğiniz ile ilgili etiket sayfasına girin ve üst sıralardaki gönderileri inceleyin. O gönderilere yakın içerik hazırlamaya dikkat edin. Böylece bir çok kişinin uygulamadığı instagram keşfete düşme taktiği ni bizzat uygulamış olduk.?

Konum Ekleyin

Instagram’da keşfete düşen bazı gönderilerde konum olduğuna dikkat etmişsinizdir. Bunlar genel olarak yiyecek içecek, seyahat, doğa tarzı sayfalarda olmaktadır. Fakat bu tür bir hesabınız varsa kesinlikle  paylaşımlarınıza konum eklemelisiniz. Bu sizin keşfete düşmenize yardımcı olacaktır.

Bir ince ayrıntı daha vermek istiyorum. Yeni açılmış bir instagram hesabı var hiç bir sayfayı takip etmemiş, hiç bir paylaşıma etkileşim göstermediğini farz edelim. Ama instagram ayarlarından konum izinlerini açtıysa, keşfet ekranına yakın çevresinde yapılan paylaşımlar gösterilmektedir. ?

Paylaşım Zamanını İyi Ayarlayın

Instagram için en uygun paylaşım vakitleri sabah 07:00-09:00 arası, öğle 11:30-13:30 arası, akşam ise 18:00-21:00 saatleri arasında yapılan testlere göre en uygun paylaşım saatleri bunlardır.

Bu saatlerin sıradan bir zaman olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sabahları insanlar işe giderken dolmuşta ya da  yolda boş vakitlerini instagrama girerek tüketiyorlar. Öğlen vakitlerinde çalışanlar yemekten önce ve sonra vakit geçirmek için yine instagrama giriyorlar. Bunu hepimiz yapıyoruz neredeyse. Akşamları ise iş ve okul çıkışlarında instagram da kullanıcılar etkin olmaya başlar ve yine dolmuşta ya da yürüyerek işten dönenler vakit boyunca instagram, twitter gibi sosyal medya uygulamalarında vakit geçirecektir.

Paylaşacağınız içeriğe benzer içeriklere hashtag yardımı ile göz atın ve fikir sahibi olun. Örneğin girişimci içerikleri paylaşan bir hesabınız var ise, Diğer girişimci ve başarı ile ilgili hesapların hangi saatlerde paylaşım yaptıklarını inceleyin. Hesabınız ile ilgili etiketleri de inceleyebilirsiniz. Girişimcilik ile ilgilenen kendini motive etmek isteyenlerin en aktif oldukları vakitleri bu sayede tespit edebilirsiniz ve alabileceğiniz en yüksek beğeni ve görüntülenmeleri alarak etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

Diğer bir konu ise hesabınızı Profesyonel hesabına geçirirseniz, takipçilerinizin hangi saatlerde ve hangi günlerde en aktif oldukları saatleri detaylı olarak görebilirsiniz ve paylaşımlarınızı yapacağınız saatleri daha iyi analiz etmiş olursunuz. Aşağıdaki fotoğrafta takipçilerimin en aktif zamanlarını paylaştım. Gördüğünüz gibi çarşamba günü en aktif zamanlar 12:00, 15:00, 18:00 ve 21:00 saatleri arasında aktiflik diğer saatlere göre daha fazladır. Bu da demek oluyor ki paylaşımlarımı bu saatler aralığında yaparsam daha çok etkileşim alırım.

Kaydettirmeye Çalışın

Diyelim ki instagramda gezinirken bir içerik gördünüz ve bu içeriği kaydettiniz. Peki neden kaydettiniz? Kaydettiğimiz içeriğe daha sonra tekrardan bakma ihtimalimiz çok yüksektir. Bu sebepten dolayı öyle içerikler paylaşın ve öyle açıklamalar yazın ki insanlar o içeriği kaydetmek istesin ve bu sayede keşfete çıkma ihtimaliniz yükselecektir.

Daha fazla kaydettirmek için; Arkadaşlarınızla instagramda grup kurarak paylaşımlarınızı kurduğunuz gruptan kaydettirebilirseniz ya da en az 4 kelime olacak şekilde yorum yaptırırsanız, instagram algoritması bu gönderinin beğenildiğini ve daha fazla kişilerin görmesi gerektiğini düşünecek ve içeriğinizi keşfete çıkartacaktır.

İçeriklerinizin Paylaşılmasını Sağlayın

Takipçileriniz, paylaştığınız içerikleri arkadaşlarına göndersin, Paylaşılanları arkadaşları görmesi için yorum yapsın onları gönderi altında etiketlesin. Bunu kaliteli içerikler paylaşarak doğal olarak ya da isterseniz takipçilerinizi yönlendirerek yapabilirsiniz.

Örnek olarak, spor arabalar paylaşan bir hesapta “Görmesini istediğin kişiyi etiketle ”şeklinde yönlendirici bir açıklama paylaşımı yaygın olarak kullanılmaktadır. Ya da spor videoları paylaşan bir hesapta “böyle gol atar dediğin arkadaşını etiketle” gibi. Böyle insanları harekete geçiren sanki yorum yapmak zorundaymış gibi hissettiren açıklamalar ve paylaşımlar yapmalısınız. Bu şekilde hesabınızın daha hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlaşmayı Dikkatli Yapın

Eğer diğer yüksek takipçili sayfalar ile karşılıklı yorumlaşıyorsanız, dikkat etmeniz gereken şeyler var. İnstagram son güncellemelerinden sonra emojili, 1-2 kelimeden oluşan yorumları spam olarak görmektedir, hatta onları görmemektedir desek yanlış olmaz 🙂 Bu sebeple yapacağınız yorumların en az 4 kelimeden oluşmasına dikkat edin.

Video Paylaşmayı İhmal Etmeyin

Video paylaşımlarının keşfete çıkma şansı epey yüksektir. İnstagram video içeriklere çok değer veriyor. Bunun en büyük sebebi ise rakibi tiktok sadece video paylaşımı yapıyor ve çok büyük bir kitlesi var ve onun gerisinde kalmak istemiyor. Yeni gelen IGTV bölümü ile hesabınızı dikkat çekici videolar ile renklendirebilirsiniz. Uzun ve düzenli olarak seri olarak yaptığınız videoları IGTV de paylaşarak instagramda güzel yer etmeyi başarabilirsiniz. Tabi ki de kaydırmalı post özelliğini kullanırsanız da şansınız epey artacaktır.

Paylaşımdan Sonra Neler Oluyor?

Hemen söyleyelim. Paylaşım yaptığınız andan itibaren instagram botları algoritması içeriğinizi gözetliyor. ilk bir saat içinde paylaşımınıza yapılan yorum, beğenme, kaydetme gibi etkileşimlere göre gönderinizi keşfete çıkarıyor ve daha fazla kişinin görmesini sağlıyor. İlk saatte yapılan etkileşimlerden sonra, diğer saatlerde  daha çok öne çıkararak gönderiniz daha çok kullanıcıya gösteriliyor. Önceleri paylaşımları sırayla her hesabın görmesi mümkündü. Artık kullanıcıların ilgi alanına göre gösteriliyor.

Örneğin instagram’a arada bir giren bir kişi, anasayfasında daima yüksek takipçili hesapların paylaşımlarını görüyor. Fakat devamlı aktif olan bir kullanıcı olsaydı, Diğer hesaplarında gönderilerini görecekti.

Hesabınızı Fazla Kurcalamayın

Instagram Hesabınızda kesinlike ama kesinlikle kullanıcı adı değişikliği yapmayın. Kullanıcı adınızı belirlerken, iyi düşünün ve asla bu kullanıcı adını değiştirmeyin.

Keşfete Düştüğümü Nasıl Anlarım?

Instagram’da keşfete düştüğümü nasıl anlarım? tarzında sorular illaki aklınıza gelir. Bu konuya yukarda değinmiştim. Öncelikle hesabınızı işletme hesabına geçirmeniz gerekiyor. Orada istatistikler kısmından erişimin nereden geldiği yazmaktadır. Aşağıda kendi hesabımda paylaştığım bir gönderi istatistiklerini sizinle paylaşmak istedim. Anasayfadan, etiketlerden, Profilden, Keşfetten ve diğer yerden gönderimizi gören kullanıcılar vardır. Instagram keşfete nasıl çıkılır sorusuna da cevap bulduğumuza göre diğer sorulara geçebiliriz! ?

Dijital pazarlama dediğimizde aklımıza gelen en popüler araçlardan birisi olan Instagram’da fotoğraf  ya da video paylaşımlarınızı keşfete düşürebilir ve hayal bile edemeyeceğiniz görüntülenmelere, takipçilere ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Instagram’da keşfete nasıl çıkılır, Reels nasıl keşfete düşürülür, keşfete düştüğünüzü nasıl anlarsınız ve keşfete düşme hilesi var mı onlardan bahsedeceğiz.

Instagram’da fotoğrafları ve görüntüleri keşfete düşürme

Instagram’da keşfete düşmek için kesin kurallar olmasa da instagram algoritmasını çözmeye çalışan bizler ve bizim gibi insanlar sayesinde instagram kullanımını kolaylaştıracak ipuçlarını paylaşıyoruz.

İçerik;

Instagram’da Keşfete düşmek için herşeyden önce içeriklerinizin gerçekten güzel olması gerekiyor. İnsanların ilgisini çeken farklı içerikler daima dikkat çekmiş ve instagram kullanıcıları tarafından etkileşim sağlamıştır. Video paylaşırken farklı videolar paylaşmaya, fotoğraf paylaşırken ise paylaşımlarınız daha dikkat çekici ve albenili olmalıdır. Bu aşamada fotoğraflarınıza instagram filtreleri uygulamanızda bir sorun yok.

Instagram’da Keşfete Düşme hakkında yazdığımız yazıyı beğendiyseniz ne mutlu bize 🙂

 

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır? Adlı konumuzu incelemek için: BurayaTıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu