İnstagram Rehberi

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Açma

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan instagram alışveriş özelliği açma hakkında sizleri bilgilendirecek bir yazı hazırladım. Instagram alışveriş özelliği tüm ürünleri fiyatları ile birlikte gösterir. Birçok ürünün kullanılış şekli, duruşu fotoğraf ya da akış şeklinde kullanıldığı için kişilere fikir vermektedir. Mağaza seçenekleri ile alıcılar için bir e ticaret sitesi formatına dönüşmüştür. Ancak bu özellik seçildiğinde devreye girer ve kişisel olarak paylaşım yapılabilir, tanılan kişilerle iletişim sağlanabilir. Instagram keşfet bölümünde ilgi duyulan konularla ilgili paylaşımlar takip edilebilir. Bu paylaşımlar arasında kişinin en çok izlediği, fikir edindiği video ve paylaşımlar sunulmaktadır. Son zamanlarda Instagram reel kısmı oldukça aktif kullanılmaktadır ve Instagram fotoğraf içeriklerinden çok videolara önem vermeye başlamıştır. Bu değişimleri kullanıcıların beklenti ve istekleri doğrultusunda güncellemektedir. 

Instagram alışveriş özelliği ile web siteleri gücünü, satışlarını artırmayı planlamaktadır. Birçok kullanıcı aktif olarak sosyal medyayı kullandığı için satış sitelerinin reklamları daha çok görünür. Bu sayede ilgili alıcılara öneri olarak markalar sunulmaktadır. Instagram alışveriş özelliği kolay alışverişi destekler ve markaların gücünün artmasını sağlar. Katalog çekimleri artık Instagram üzerinden de yayınlanmaktadır. Kullanıcılar alışveriş özelliğini kullanarak herhangi bir siteye bağlanmadan Instagram’da online olarak alışveriş yapma seçeneği sunmaktadır. Öncelikle bilinen markalar bu özelliği kullanmaya başlamışlar ve ilk ABD’de test için aktifleştirilmiştir. 

Instagram alışveriş özelliği öncelikle ABD’de denendi ve bilinen markalar ürünlerini ekleyerek alıcıları ile buluştu. Ekim ayında ülkemizde de Instagram alışveriş özelliği kullanılmaya başlanmıştır.  Instagram mağaza nasıl açılır, yöntemleri nelerdir?

  • Facebook ile Instagram’ı birbirine bağlayın.
  • Facebook ile işletme hesabına geçin.
  • Satışta olan ürünleri özenli çekimleri ile katalog ekle seçeneği ile yükleyin.
  • Alışveriş özelliğini aktive et butonuna tıklayarak Instagram’da ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliğini aktive etmenin diğer yolu ise bireysel hesaptan işletme hesabına geçirdikten sonra Instagram alt kısımda mağaza kısmına tıklayın. Burada gelen sayfanın üst kısmında “Mağazayı Gör” seçeneğine tıklamak gerekir. Onaylama olarak alışveriş özelliğini teyit edilmesi gerekmektedir. Bu onaylama işlemi biraz uzun sürebilir sonrasında ürünleri ekleyip mağaza açılmaktadır.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram alışveriş özelliğini kullanmak için öncelikle işletme hesabına geçmek gerekir. Bu işlem için Instagram ve Facebook hesabını işletme hesabı olarak ayarlamak alışveriş özelliği için ilk adımdır. Instagram alışveriş sitesi için öncelikle e ticaret sayfası da olması gerekir. Sitede satışta olan ürünler tamamen eksiksiz ve tam bilgi verici şekilde paylaşılmalıdır. Instagram’da katalog yöneticisinde katalog oluşturarak alışveriş özelliği açma işlemi yapılabilir.

Instagramda satışta olan ürünleri ekleyerek mağaza özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece sosyal medya üzerinden aktif olarak ürünler alınabilmektedir. Herhangi bir siteye yönlendirme gerçekleşmez, ürünler direkt olarak Instagram üzerinden alınmaktadır. Aynı zamanda Instagram kaydetme özelliği ile alınmak istenen ürünler kaydedilebilir. Sonrasında sepet oluşturularak farklı markalardan birçok ürün alınabilir. Alışveriş sonrasında Instagram’da gezinilebilir.

Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur?

Facebook Bussiness hesabına giriş yapıp işletme bölümüne geçilmelidir. Üst kısımda dokuz noktalı olan kısma tıklayın. Açılan listede “Katalog Oluştur” seçeneğine tıklayarak mağaza kategorisi seçilmelidir. Sonrasında ardından gelen bilgi kutucuğu doldurulmalıdır. Bu liste içinde işletme adı da girilerek marka, önemli bilgiler güncellenmektedir. Satışta olan ürünler farklı şekilde yüklenmektedir. Sağ tarafta “E-Ticaret Platformu Bağla” seçeneğine tıklayarak farklı ürünler eklenebilir. Ürünler 50 sayısından az ise çoğunlukla el ile yüklenebilir. Ancak çok fazla ürün satışta olacaksa bir dosya ekleyerek hemen hızlı ve düzenli bir şekilde satılacak ürünler eklenebilir. Kataloğa ürünler eklendikten sonra alışveriş yap aktivasyonu yapılmalıdır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Facebook ürünleri ve mağazayı onaylarsa anında alışveriş yap seçeneği eklenir. 

 

Instagram SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Adlı konumuzu incelemek için: BurayaTıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu